10 osvedčených rád, ako čistiť škvrny na oblečení

Stane sa, že sa zašpiníte od niečoho s čím si nedá rady žiadny prací prášok a iný čistiaci prostriedok? Možno len nechcete siahať po rôznych čističoch, ktoré tak môžu znižovať životnosť oblečenia, ktoré nutne potrebujete vyčistiť. Aj niektoré z našich rád môžu byť agresívnejšie, no vyčistia aj to, s čím si práčka neporadila. Prečítajte si, ako odstrániť tie najzákernejšie škvrny na oblečení.

10 osvedčených rád, ako čistiť škvrny na oblečení
Poradíme, ako účinne čistiť škvrny na oblečení

Krv

Ak sa náhodou poraníte a bežné opranie v práčke nevyčistí oblečenie dostatočne skúste ju posypať soľou a nechajte vo vode aspoň hodinu. Potom znova skúste oprať v práčke. Ak je krv čerstvá zabudnite na teplú vodu a hneď ju skúste zmyť v studenej vode.

Tráva

Poznáte to, deti sa hrajú na záhrade a zrazu pribehnú s plačom a s poraneným kolenom, no pri menšom zranení už rozmýšľate ako ten fľak od trávy umyjete. Stačí vám na to ocot, citrónová šťava alebo 90% alkohol. Ocot, alkohol alebo citrónovú šťavu nalejte na škvrnu a prepláchnite, neskôr vyperte v práčke.

Lak na nechty

Ak sa ponáhľate a pritom si maľujete nechty a obliekate sa často sa stáva, že si ešte nezaschnutý lak otrieme o nejaké oblečenie. Časť oblečenie na ktorej je škvrna položte na papierové utierky a pokvapkajte acetónom, pretrite vatovou guličkou a opláchnite. Ak to nebude fungovať, postup opakujte.

Fixka

Škvrny od fixiek sa odstraňujú len ťažko, skúste to s glycerínom alebo alkoholom a terpentínu, vysúšajte však aj čistý lieh a neskôr saponát.

Červené víno

Prekvapujúce je, že sa odstraňuje bielym vínom. Miesto, kde je škvrna dajte do bieleho vína, nechajte pôsobiť, posypte soľou a operte v práčke.

Make up

Pri škvrnách z rôznych mastných prípravkov postupujeme tak, že ich pokvapkáme nejakým organickým rozpúšťadlom pomocou savej podložky. Niekedy však stačí aj prepratie v teplej vode.

10 osvedčených rád, ako čistiť škvrny na oblečení
Aj škvrny od vosku sa dajú odstrániť

Vosk

Existujú dva spôsoby odstránenia vosku. Prvý je, že oblečenie dáme na hodinku do mrazničky a jednoducho ho olúpeme, ak to však nefunguje dáme oblečenie medzi dve servítky a prejdeme po nej žehličkou. Pri tejto metóde sa najprv odporúča dať oblečenie najprv pod studenú vodku a čo najviac olúpať vosk.

Olej

Manželove nohavice sú už zase špinavé od oleja… Stačí na nich však obyčajná sóda bikarbóna. Rozmiešajte 50g sódy bikarbóny v lyžici horúcej vody. Nechajte pár minút pôsobiť.

Káva

Škvrny od kávy sa odstraňujú sódou bikarbónou tiež. Po aplikovaní sódy bikarbóny oblečenie operieme.

Mastné fľaky

Mastné fľaky odstraňujeme detským púdrom a to tak, že ich prežehlíme cez dve vreckovky.

Ak už siahnete po čističoch, nesiahajte hneď po chémií. Na škvrny dobre funguje parný naparovač odevov, ktorý je účinný a šetrný zároveň. Pri kúpe cez internet nezabúdajte, že zľavové kódy vám ušetria peniaze pri nákupe. Napríklad také zľavové kódy pre Hej.sk, TPD.sk, Okay.sk nájdete na KuponyZdarma.sk a aj zľavy do stoviek ďalších obľúbených obchodov.

Dajte si však pozor, tieto rady nie sú vhodné na každý druh oblečenia, niektoré sú z jemnej látky, ktorú ľahko poškodíme. Voľte opatrne, čo a ako budete čistiť. Vyhnete sa tak prípadnému znehodnoteniu alebo až zničeniu vašich obľúbených šiat, nohavíc, tričiek alebo iného obľúbeného kúsku oblečenia.

Foto: ilustračné