Ako sa obliecť slávnostne (nielen) na Vianoce

Oblečenie vie o vás povedať naozaj veľa. Každá udalosť si vyžaduje svoj špecifický štýl a ak by ste ju podcenili, tak by ste sa nemuseli cítiť pohodlne. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa obliekať na rôzne typy príležitostí a čo hovorí o oblečení etiketa.

Ako sa obliecť slávnostne (nielen) na Vianoce (Foto: unsplash.com)

Čo hovorí etiketa

Aj tí, čo slávnostné udalosti nevyhľadávajú sa na nich občas vyskytnú. Najväčším prešľapom je, ak je niekto oblečený o stupeň horšie, než ostatní. Vždy je lepšie, ak ste oblečení o stupeň vyššie. Preto je dobré vopred sa opýtať na dresscode pre danú udalosť. Či už je to vianočná párty, svadba alebo oslava.

Páni to majú pri výbere oblečenia veľmi jednoduché – počas dňa siahnu po dennom obleku svetlej farby. Večer by to mal byť tmavý oblek, prípadne smoking alebo frak. Dámy by si mali na deň zobrať krátke šaty (tesne nad kolená) alebo kostým. Chýbať by nemali pančušky ani uzatvorené topánky. Na ples by ste mali preferovať dlhé šaty.

Oblečenie na párty, rande či slávnostné akcie

Už na pozvánkach pri udalostiach si ľudia zvykli napísať aj konkrétny dress code. Ak dress code stanovený nie je, vtedy je pravdepodobne na vás, aký outfit zvážite. Kľúčom je, aby bolo oblečenie vždy v rámci možností pohodlné, sedel vám strih, farba a doladiť k tomu treba aj doplnky či účes.

Ak by sme vám mali poradiť priamo s outfitom na Vianoce, vždy by mal byť elegantný. Pre dámy je ideálne zvoliť šaty alebo elegantné nohavice a blúzku. Páni sa nemusia potiť v obleku. Lepšou alternatívou je košeľa a nohavice. Častou chybou býva, že si oblečieme vianočný sveter a džínsy – to si nechajte na menej slávnostné vianočné dni, kedy len pozeráte celý deň rozprávky. Rovnako by ste sa mali obliecť aj na Silvestra – vtedy môžete outfit ozvláštniť flitrovanými kúskami