Starostlivosť o vaše okná – ako ich správne umývať?

O okná sa netreba nejako extra starať, že by ste ich teraz museli každý deň umývať alebo prať záclony. Je to skôr o umývaní vtedy, keď je to naozaj potrebné. A keď už sa do umývania pustíte, tak je dôležité to urobiť poriadne. Ako na jednoduché, rýchle a zároveň efektívne umývanie okien bez toho, aby tam zostali šmuhy?

Starostlivosť o vaše okná – ako ich správne umývať? (Foto: unsplash.com)

Výber správneho počasia a umývanie okien

Na umývanie okien je dôležité vybrať si ten správny deň. Nemôžete sa do toho pustiť, keď bude vonku pršať, bude mráz alebo bude jasno s ostrými lúčmi slnka. Možno by ste si povedali, že pekné počasie je na umývanie ideálne, no priame slnko vysušuje vodu a tým pádom môžu na oknách zostať fľaky. Ideálne je, keď je zamračené a pokojne aj trochu chladnejšie.

Starostlivosť o vaše okná
Starostlivosť o vaše okná (zdroj: interie.sk)

Dôležité sú aj čistiace prostriedky – používajte tie, ktoré sú na umývanie okien priamo určené. Potom zveste aj dajte oprať záclony a ak máte, tak aj závesy. Najprv umyte celý rám okien, pretože tam sa často drží najviac špiny. Potom použitie na okná ďalšiu handru a čistú vodu, dôkladne ňou okno poumývajte.

Leštenie okien

Posledným krokom je pri umývaní okien leštenie. Ideálne je, ak máte špeciálny prístroj, ktorý funguje ako stierka, no zároveň hneď vodu vysáva. Nestane sa vám, že by vám zostalo mokro pod oknami a budú dokonale vyleštené. Ak takúto stierku nemáte, tak na to použite klasickú. Potom pretrite okná utierkou z mikrovlákna a máte hotovo.