5 zaujímavostí z histórie módy, ktoré chcete poznať

Obliekanie je tak staré ako aj ľudstvo. Aj biblickým Adam a Eva mali časti tela zakryté listami. Ľudia už v dávnych dobách sa obliekali do kože zvierat, aby ich tak chránili pred nízkymi teplotami a nepriaznivým počasím. Poznáme však hneď niekoľko zaujímavostí z módnej histórie, ktoré chcete poznať.

5 zaujímavostí z histórie módy, ktoré chcete poznať
5 zaujímavostí z histórie módy, ktoré chcete poznať (Zdroj: unsplash.com)

1. Džínsy, ako ich dnes poznáme, sa dajú nosiť na všetky spôsoby ku takmer každému oblečeniu. V minulosti to boli Janovskí námorníci, ktorí ako prví nosili bavlnené nohavice, akým bežne hovorili „džínsy“.

2. Každodenným oblečením mužov a žien v starovekom Ríme okolo druhého storočia pred Kristom boli tógy – ovinutá látka okolo celého tela s „nariasením“ na pleciach. Krátko nato prestali nosiť ctihodné ženy tógy a zamenili ich za štóly okolo pliec s nariasenými šatami. Tógy od toho času nosili iba ženy ľahkých mravov.

3. Antickí Gréci cvičili nahí. Pripravovať sa na vojenský život mohli iba muži. Umenie ovládať bojové umenie prislúchalo rovnako mužom. Slovo „gymnázium“ pochádza zo starovekého Grécka a znamená telocvičňa.

4. Bavlna, pozná ju snáď každý. Pre výrobu oblečenia ju využil v 19. storočí vynálezca čistiaceho stroja bavlny – Eli Whitney. Vďaka modernej technológii sa mu podarilo oddeliť vlákna bavlny od semiačok.

5. Ženy mali zakázané nosiť šortky až do druhej svetovej vojny. Od druhej svetovej vojny sa režim uvoľnil, rovnako ako voľba oblečenia pre ženy.