Prichádza zima a čoskoro vytiahneme páperové bundy – ako ich ale vyprať?

Nosenie páperovej bundy sa pre nás v zime stalo zvykom. Je veľmi ľahká, čo je jej veľkou výhodou a má zároveň skvelé izolačné vlastnosti.  Kvalitné páperové bundy majú tiež vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom a často bývajú aj nepremokavé. Je však údržba takejto bundy rovnako jednoduchá, ako jej nosenie?

Prichádza zima a čoskoro vytiahneme páperové bundy - ako ich ale vyprať?
(zdroj: unsplash.com)

Ak v práčke, tak pri správnej teplote

V prípade nesprávneho prania a čistenia páperovej bundy hrozí jej poškodenie a strata charakteristických vlastností. Poviete si, čo je náročné na tom, hodiť bundu do práčky a stlačiť gombík?V skutočnosti to nemusí byť až taký dobrý nápad. Smerodajný je určite štítok na bunde, ktorý toho obsahuje o údržbe konkrétnej bundy najviac informácií. Pri niektorých bundách sa dokonca pranie v práčke vôbec neodporúča. Ak je tá vaša výnimkou, sledujte vždy odporúčanú teplotu, ktorú by ste pri praní nemali presiahnuť.

Ani pranie v rukách nie je márne

Štítok na bunde vám toho vie povedať aj viac. Dozviete sa, či je vhodné používať pri ich čistení bielidlá a tiež možnosti uloženia do sušičky alebo žehlenia. Ak chcete bundu odovzdať do rúk odborníkom, aj v tom prípade sú informácie zo štítku dôležité. Pranie alebo profesionálne čistenie páperovej bundy nie je vždy nevyhnutné. V niektorých prípadoch stačí použiť aj ručné pranie, pri ktorom sa odstránia len znečistené miesta. Ak máte na bunde nejaké drobné škvrny, napríklad na rukávoch alebo golieri, postačí, ak na čistenie bundy použijete napríklad vlhkú handričku, ktorou špinavé miesta očistíte. Postačí aj obyčajná voda a vhodný čistiaci prípravok alebo jemné mydlo. Pri škvrnách, ktoré nechcú len tak ľahko ísť dole, môžete použiť aj jemnú kefku. Po takomto opraní nechajte bundu dobre vyschnúť. Vhodné je ju po usušení aj prevrátiť naruby a nechať poriadne vyvetrať. Ak vás prekvapia mastné fľaky na oblečení aj na páperovej bunde, využite naše tipy na ich odstránenie.

Nielen čistenie, ale aj prevencia je dôležitá

Ak je páperové bunda výrazne znečistená, neostáva nič iné, len pristúpiť k praniu v práčke. Mali by ste však dodržať niekoľko zásad. V prvom rade by ste v práčke mali prať aspoň 6 kg bielizne, aby sa v nej dala dobre a šetrne vyprať aj páperová bunda. Dôležitý je tiež okrem správnej teploty aj prací prostriedok, ktorý zvolíte. Pred praním nezabudnite z bundy odstrániť všetky prípadné kožušinky a aplikácie a vyprázdniť aj zazipsovať vrecká. Po dôkladnom vypratí a vysušení je vhodné myslieť aj na impregnáciu bundy, ktorá zabezpečí odolnosť voči vode. V obchodoch a na internete už zoženiete špeciálne prípravky na to, aby ste si bundu jednoducho naimpregnovali doma. Vždy ale postupujte presne podľa návodu priloženého ku konkrétnemu ošetrovaciemu impregnačnému prípravku. Čistú páperovú bundu by ste mali aj správne skladovať. Mali by ste ju zavesiť na ramienko a odložiť do dostatočne odvetranej skrine, v ktorej nebude utlačená. Rozhodne ju neodkladajte do žiadneho kompresného obalu. Plánujete si túto zimu oživiť šatník aj v podobe novej páperovej bundy? Využite naše kupóny a zľavy alebo kupóny na zľavu, vďaka ktorým môžete nakúpiť z pohodlia domova a výhodne.