Ženy odhoďme podprsenky! TU sú dôvody prečo

Dnes to bude hlavne o tom, dostať do povedomia zdravotné riziká, ktoré v sebe ukrýva nosenie podrseniek a možno ste o nich doteraz ani netušili. Medzinárodný deň bez podprseniek sa oslavuje 13. októbra, jeho cieľom je podporiť povedomie o rakovine prsníka a varuje ženy o nebezpečenstve ich nosenia.

Ženy odhoďme podprsenky! TU sú dôvody prečo
Ženy odhoďme podprsenky! TU sú dôvody prečo

Zdravie a podprsenky

Podprsenka bola vynájdená na to, aby držala prsia na svojom mieste a je ideálnym riešením pre ženy s väčšími prsiami. Avšak existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že podprsenky vedia občas narobiť aj viac škody ako úžitku. Najnovšie výskumy dokazujú, že podprsenky nemajú žiaden pozitívny vplyv na podporu hrudníka, zníženie bolesti chrbta, alebo zabránenie tzv. zveseným prsiam. Ba práve naopak! Ženy, ktoré podprsenku nenosia môžu očakávať lepšiu pružnosť v dôsledku zvýšenia kolagénu. Ktorá z nás by to nechcela?

Výskumy nepustia

Výskumníci tvrdia, že nosením podprseniek ženám chýba schopnosť rozvíjať podporné prsné tkanivo. Proti podprsenkám stojí tiež fakt, že drvivá väčšina žien si pri ich kúpe volí nesprávnu veľkosť a tým si spôsobujú bolesti samotných pŕs, ale aj chrbtice. Najväčšou chybou je, pokiaľ žena chodí s podprsenkou dokonca aj spať, pretože sa vôbec neuvoľní a problémy nemajú kedy odznieť.

Symbol dospievania

Pre dospievajúce dievčatá je podprsenka symbolom ženskosti a mnohé ženy, hlavne s väčším poprsím si život bez nej nevedia predstaviť. Pravdou ostáva, že tvarujú prsia a pokiaľ sa snažíte o zväčšenie veľkosti je to určite lepšia alternatíva než plastická operácia. Tiež s pribúdajúcimi rokmi prichádza problém s gravitáciou a preto ženy bez podprsenky na spoločnosť ani nepomyslia. Podprsenky sa stali jednoducho neodmysliteľnou súčasťou našich odevov.

To či nosiť, alebo nenosiť už musí zhodnotiť každá žena zvlášť, aj keď by ich nenosenie chlapi bezpochyby ocenili. Je však minimálne potrebné voliť správnu veľkosť i strih a nebáť sa poradiť s odborníkom, ktorý vám pri výbere pomôže. Navyše existuje množstvo alternatív ako sú rôzne tielka či bolerká. Dôležité je aby ste sa cítili príjemne.

Foto: ilustračné