Móda budúcnosti? Všetci sa oblečieme do pavučiny

V roku 1709 predstavil minister financií svojmu kráľovi v meste Montpellier vo Francúzsku pár ponožiek, ktoré boli vyrobené z pavučín. „Jediný problém je v získaní dostačujúceho množstva pavučiny na to, aby z nej mohlo niečo vzniknúť,“ písal Francois Xavier Bon v liste Britskej Kráľovskej Spoločnosti. Viac ako tri storočia neskôr, bol tento problém prekonaný a prvý ľudia budú mať šancu objednať si kúsok oblečenia z pavučiny. Bude to kravata zafarbená na modro, ktorá bude vyrobená v špeciálnej edícii o počte 50 kusov spoločnosťou Bolt Threads.

Móda budúcnosti Všetci sa oblečieme do pavučiny

Počas miliónov rokov evolúcie si pavúky vytvorili 7 druhov pavučín, každý na nejaký iný účel. Niektoré si samičku pripevnia pomocou pavučiny pred párením, samičky následne použijú špeciálnu pavučinu na obal pre vajíčka. Iné pavúky zase lovia pomocou pasce s padacími dvierkami, kde potrbujú veľmi pevné vlákno. Najznámejšie sú ale tie dva druhy, ktoré pavúky používajú na tvorenie tradičných sietí, slúžiacich na chytanie hmyzu. Kombináciou týchto druhov dokážu pavúky tvoriť rôzne útvary ako svoje podzemné tunely, alebo kamufláž. Človek začal pavučiny využívať už dávno pred ponožkami. Starovekí gréci si obalmi na vajíčka hojili rany, rybári z rôznych oblastí si z vláken splietali siete. Problémom ale stále ostáva, že pavúkov sa nikdy nepodarilo domestifikovať.

To je pomerne veľká škoda, keďže pavučina je materiál, o ktorom môžu ľudia snívať. Jeho vlastnosti poskytujú presne to, čo človek potrebuje na každodenné práce. Síce to znie zvláštne, ale pavučina môže byť pevnejšia ako oceľ a odolnejšia voči roztrhaniu ako kevlar. Keď v lese prejdete pavučinou medzi dvoma konármi, nezdá sa to – to je kvôli hrúbke vlákna, ktorá sa často pohybuje okolo troch tisícin milimetra. Ak by sme priemer vlákna zväčšili na milimeter, bolo by schopné udržať vrtuľník rovnako, ako neupravené chytá hmyz. Taktiež je extrémne ľahké a elastické. Pred roztrhnutím sa dokáže natiahnuť až na päťnásobok svojej dĺžky. Vlákno s dĺžkou rovnajúcou sa obvodu Zeme by vážilo zhruba pol kilogramu, čo je neuveriteľne málo.

Podporiť tento materiál chcú aj ochrancovia prírody. Tvorba textilu je najväčším zdrojom znečistenia vody ako ktorákoľvek iná priemyselná oblasť. Dôvodom je obrovské množstvo syntetických farbív, ktoré sa vo veľkom množstve vyplavujú s normálnou odtokovou vodou.

Bolt Threads už spolupracuje s niekoľkými spoločnosťami zameranými na výrobu syntetického pavučinového vlákna. Napríklad minulý rok začala nemecká firma AMSilk spolupracovať s Adidas, aby vytvorili tenisky z biomateriálu. Bolt sa do popredia dostal vďaka tomu, že vytvorili komerčný produkt, aj keď jeho množstvo je tak malé, že zákazníkov losujú štýlom lotérie. Ich kravata nie je ani zďaleka tak pevná ako oceľ, nie je ani vodovzdorná alebo super elastická – samotný výrobca ich odporúča skladovať ako vzácnosť – ale v laboratóriu už podľa niektorých vyjadrení pracujú na produktoch ešte odolnejších a využiteľnejších.

Foto: unsplash.com