Zavodňujete sa v lete? Poradíme vám, ako si s tým poradiť!

Vysoké teploty asi nerobia dobre nikomu. Sú pre organizmus obrovskou záťažou, a preto niekedy môže dôjsť aj k jeho reakcii v podobe zadržiavania vody. Opuchnuté ruky alebo nohy sú len toho dôkazom. Čo teda v takom prípade robiť?

Zavodňujete sa v lete? Poradíme vám, ako si s tým poradiť!
(zdroj: unsplash.com)

Nemusíte sa tým trápiť len v lete

K zadržiavaniu vody v tele nemusí dochádzať len v lete. Existujú aj rôzne ochorenia, pri ktorých to môže byť sprievodným javom, prípadne vedľajším účinkom liekov. V takomto prípade by ste pomoc mali vyhľadať skôr u lekára a o tomto probléme ho hneď informovať. Pozor by ste si mali dávať aj na nadmerné solenie a jedlá s vysokým obsahom soli, ktorá prispieva k udržiavaniu vody v tele. To, že vaše telo zadržiava vodu, môžete spozorovať na základe opuchov nôh, chodidiel a členkov, opuchov rúk či tváre, výkyvov hmotnosti, nafukovania alebo rýh na pokožke podobným tým, ktoré vznikajú pri dlhom pobyte vo vode. Ak na sebe niektorý z týchto znakov spozorujete, nemusíte prepadnúť panike ani utekať k lekárovi. Na základe nasledujúceho článku sa dozviete, ako si pomôcť aj doma.

Pomôže ovocie aj zelenina

Ako prvý krok pri probléme so zavodňovaním organizmu je dobré zmeniž svoje stravovacie návyky, predovšetkým, čo sa týka solenia. Dobré je aj zaradiť do jedálnička viac zeleniny, ktorá pomáha vylučovať vodu z tela. Je to napríklad zeler, šalátová uhorka či petržlen. Pomocou môžu byť aj močopudné bylinky, medzi ktoré patrí pŕhľava, hloh, púpava, ibištek, praslička alebo zelený či čierny čaj. Nepomáha ani konzumácia rafinovaného cukru – ten nielenže prispieva k zadržiavaniu vody, ale spôsobuje aj obezitu či cukrovku. Doprajte si skôr prírodný cukor obsiahnutý v ovocí. Aj to má močopudné účinky, najviac napríklad melón, hrozno, lesné plody a iné.

Ak budete dosť piť, nezavodníte sa

Možno by vám to nikdy v živote nenapadlo, ale aj v lete môže byť dobrým nápadom ísť do sauny. Obzvlášť, keď vás trápi zavodnenie. Zbaví vás tiež toxínov. Pomôcť vám môže aj dostatočný príjem bielkovín, draslíka, horčíka a vitamínu B6. Draslík a horčík získate napríklad z banánov, avokáda, sladkých zemiakov, špenátu či paradajok. Ak si chcete dopomôcť aj výživovými doplnkami, odporúčame využiť na ich nákup zľavové kódy. Zadržiavanie vody v tele môže spôsobiť aj menštruácia, predovšetkým predmenštruačný syndróm. V takom prípade pomôže práve spomínaný vitamín B6, ktorý tiež nájdete v banánoch, zemiakoch, vlašských orechoch a mäse. Opuchnuté nohy sú tiež častým sprievodným javom tehotenstva. Aj vtedy ide o zadržiavanie vody v organizme. Uľaviť vám od neho môže lymfatická masáž a tiež pravidelný pohyb. Dôležité je aj dodržiavať pitný režim, hoci sa to paradoxne zdá kontraproduktívne. Ak totiž telo nemá dostatok tekutín, začne si ich ukladať do zásoby. Vypite teda denne aspoň 2 litre a vyhnite sa sladeným nápojom. Hľadáte praktické prenosné fľaše, s ktorými môžete pitný režim dodržiavať aj mimo domova? Naším tipom je vyskúšať napríklad aliexpress v slovenčine, kde medzi tisíckami produktov nájdete aj lacné a praktické fľaše na vodu, ktoré sa hodia do každého auta aj kabelky.