Zafarbilo sa vám v práčke oblečenie? Nemusíte ho hneď vyhadzovať!

Pri praní na štyridsiatke sa oblečenie pofarbí len málokedy. Občas však musíme prať aj na vyšších teplotách, kvôli dezinfekcii a podobne, a vtedy sa „nehody“ stávajú naozaj často. Je možné takto zafarbené oblečenie nejako odfarbiť, aby ste neprišli o svoje obľúbené nohavice alebo tričko? Odpoveď je áno!

Zafarbilo sa vám v práčke oblečenie? Nemusíte ho hneď vyhadzovať!
(zdroj: unsplash.com)

Bielidlo alebo odfarbovač?

Či sa bielizeň zafarbí, zistíte obvykle už pri praní. Ak totiž do bubna práčky počas prania vidíte a voda v ňom je farebná, je viac než pravdepodobné, že aj oblečenie bude rovnako pofarbené. Ak vám v takomto prípade napadne ako prvé siahnuť po bielidle, nie je to najhorší nápad, ale iba v prípade, že pofarbený kus oblečenia bol pôvodne biely. V tom prípade ho pri ďalšom praní prisypte alebo prilejte do práčky a výsledok je zaručený. Pri farebnom oblečení existujú odfarbovače tiež, je ale treba s nimi pracovať šetrne. Tie, ktoré sú veľmi účinné, môžu z textílie odstrániť aj pôvodnú farbu. Dávajte si tiež pozor na to, na aký druh textílií je konkrétny odfarbovač určený.

Pomôcť môže aj sóda bikarbóna

Aj na zafarbené oblečenie môžete využiť babské rady a triky. Napríklad ak pridáte jednu lyžicu sódy bikarbóny do bubna alebo nasypete ju priamo na zafarbené oblečenie a vyperiete, farby by sa mali obnoviť. Rovnako funguje aj kypriaci prášok. Ak náhodou máte doma aj manganistan draselný, môžete si z neho urobiť roztok, a to tak, že do vody pridáte manganistan a nastrúhate trochu tuhého mydla. Do zmesi namočte farebné oblečenie a nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny.

Tablety nemusíte dávať len do umývačky

Zafarbené oblečenie by ste mali v prvom rade odfarbovať hneď, ako ho vytiahnete z práčky a je ešte mokré, aby sa farba nestihla usadiť do vlákien. Vyskúšať môžete napríklad aj tablety do umývačky riadu – ak vložíte 4-5 tabliet do vedra s horúcou vodou a do toho namočíte zafarbenú bielizeň aspoň na 10 hodín. Potom ešte mokré oblečenie vložte opäť do práčky a vyperte. A najjednoduchším tipom, ako predchádzať zafarbeniu oblečenia, je samozrejme roztriediť ho podľa farieb ešte pred praním. Ak nebudete dávať dokopy tmavé a svetlé farby, možno k pofarbeniu bielizne vo vašej práčke nedôjde vôbec.