Nové topánky, ktoré vás prekvapia svojou pohodlnosťou. Ako ich vybrať?

Už ste sa niekedy vybrali na prechádzku, ktorej čas sa nepredvídateľne predĺžil? Alebo ste si na dovolenku zobrali pár topánok, ktoré vám vydržali tak dva dni, Obuv je v živote človeka dôležitá, pretože zaisťuje komfort počas chôdze akéhokoľvek druhu. Základom však ostáva, že jej výber by nemal byť podceňovaný a naopak vykonaný správne. Ako to dosiahnuť? Prečítajte si najlepšieho sprievodcu, ktorý vám v tom môže pomôcť.

Nové topánky, ktoré vás prekvapia svojou pohodlnosťou. Ako ich vybrať
Nové topánky, ktoré vás prekvapia svojou pohodlnosťou. Ako ich vybrať? (Foto: kozenetopanky.sk)

Ako vyzerá zdravá obuv?

Nie všetci vedia, aký charakter by zdravá obuv mala mať a mylne sa utápajú vo svojich vlastných predstavách. Samozrejme, že každý človek má svoje telo a jednotlivé partie iné, preto všetkým ulahodiť nie je možné, no v priemere by mala mať obuv tieto vlastnosti.

Nové topánky potrebujú čas

Pevná, ale nie príliš tesná. To spozorujete pri nákupe nových topánok veľmi ťažko, pretože nové topánky sú ešte neobnosené a neprispôsobené vášmu chodidlu. Zdravá obuv by mala vašej chôdzi dodávať oporu a zabezpečovať celému telu stabilitu.

Samozrejme, že si vyberáme aj podľa ročného obdobia. V letných mesiacoch sú najideálnejšie dámske sandále, no aj tu si dávajte pozor na značku. Lacné náhrady u predajcov z ázijských krajín obíďte veľkým oblúkom. Táto voľba môže byť oveľa drahšia, než si myslíte. Sandále sú pevné a zároveň aj pohodlné a vzdušné.

Zdravá obuv vám nesmie spôsobovať otlaky a odreniny, čo je pri nových topánkach niekedy samozrejme nemožné. Koža vie byť zo začiatku ešte tvrdšia a ani syntetické látky na tom nemusia byť inak. Samozrejme, že si ju musíte odskúšať. Pokiaľ nakupujete z internetu, máte toleranciu na vrátenie tovaru do 14 dní bez udania dôvodu, alebo si ho vymeniť za inú veľkosť.

Vsádzate na módu?

Samozrejme, že aj to je jedno z hľadísk, ktoré sa pri kúpe topánok musí zohľadňovať a riešia ho najmä mladšie ročníky. Ani tu nezabúdajte na pohodlie, v opačnom prípade si môžete spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Nosiť vysoké podpätky celý deň nie je pre chodidlo ideálne. Riešením je odľahčiť nohu aspoň na pár hodín klasikou členkových topánok.

Ešte by ste mali myslieť na hodinu, počas ktorej si topánky kupujete, ideálne je to popoludní. Nohy a chodidlá počas dňa môžu opúchať, preto topánky kúpené ráno môžu byť neskôr problémom, čo sa týka nesprávne zvolenej veľkosti.

Text: PR